Jak działa szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne to doskonała alternatywa dla osób, którym szczególnie zależy na efektywności, ekologii i oszczędnościach.
Szambo służy jako osadnik, gdzie substancje stałe gromadzą się 'skazane" później na działanie bakterii.
Istnieje wiele różnych projektów, ale większość szamb ekologicznych składa się z wodoszczelnych pojemników umieszczonych pod ziemią. Odciek wypływający z domu dostaje się do zbiornika przez rurę przelewową. W fazie końcowej odciek jest rozpryskiwany pozostawiając ciała stałe na dnie.
Ponieważ cząstki stałe nadal rozwijają się w dolnej części zbiornika, konieczne jest odpompowywanie szamba co jakiś czas.
Szambo ekologiczne jest jednak o wiele bardziej efektywniejsze od tradycyjnego, a do wypompowywania go jesteśmy zmuszeni niezwykle rzadko. Częstotliwość wypompowywania będzie zależała przede wszystkim od ilości ścieków, który przechodzi przez układ każdego dnia.
Oczywiście im więcej odpadów stałych trafia do pojemnika, tym szybciej się zapełnia. Szambo ekologiczne to system, w którym znajdują się żywe kultury bakterii, które wspomagają proces trawienia odpadów organicznych.
Są one skuteczne w warunkach tlenowych lub beztlenowych.
także wtedy, gdy nie mają dostępu światła, a także w sytuacji niskiego lub wysokiego zakwaszenia i niskiej lub wysokiej zasadowości.

Warto zajrzeć na te strony


Czym jest przydomowa oczyszczalnia biologiczna? Wiele domów musi radzić sobie ze swoimi ściekami. Rozwiązań tego problemu jest bardzo dużo. Przez wiele stosowano zwykłe szamba, w których nieczystości były przechowywane do czasu wywozu. Czasy się jednak zmieniają i obecnie coraz częściej wybiera się przydomowe oczyszczalnie biologiczne. Czym jest przydomowa oczyszczalnia biologiczna? Jest to specjalny system zamontowany pod ziemią, który neutralizuje szkodliwe ścieki. Oczyszczoną wodę, która już nie jest groźna dla środowiska, oddaje do gleby. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych technik oczyszczania ścieków. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i oszczędne. Obsługa takiej biologicznej oczyszczalni to jedynie sporadyczna wizyta szambiarki. Dzięki temu znacznie maleją koszty eksploatacji, a my zyskujemy. Warto więc budując dom pomyśleć o takiej oczyszczalni. Niesie ona ze sobą szereg korzyści, których nie można lekceważyć. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna to przyszłość, która jest dostępna już teraz. To znakomite rozwiązanie dla każdego domu, który nie jest połączony z miejska siecią kanalizacyjną.